وبلاگ احکام کودکانهوبلاگ احکام کودکانه، تا این لحظه 22 روز سن دارد

احکام به زبان قصه، برای فرشته های کوچولو

سلام.طلبه جامعه الزهرا(س)هستم.دوست دارم به کوچولوهای گل،خدمتی کرده باشم.امیدوارم برای همه دوستان مفید باشه.

شستن فرش نجس شده مسجد

1397/10/19 21:19
نویسنده : بانوی طلبه
19 بازدید
اشتراک گذاری

نجس شدن فرش مسجد

یکی بود، یکی نبود.یه دختر کوچولوی ناز بود بنام نهال. نهال کوچولو با مامان و بابا و مادربزرگ مهربونش، توی یک خونه قشنگ زندگی میکردن.
نهال کوچولو بتازگی صاحب یک داداش ناز،بنام پویا شده بود .پویا کوچولو تازه چهار ماهش بود.نهال خانم، خیلی خیلی پویا رو دوست داشت.
یک شب، نهال کوچولو همراه مامان و مادربزرگ و پویا ، برای نماز به مسجد رفتن. اذان  تموم شده بود که به مسجد رسیدن. وقتی وارد حیاط مسجد شدن، دیدن یه خانومی ، بچه شو بغل گرفته و داره با عجله از مسجد بیرون میره.وقتی وارد مسجد شدن، دیدن چندتا خانوم دارن باهم صحبت میکنن. مامان، جلو رفت و متوجه شد بچه اون خانم فرش مسجد رو نجس کرده.مامان، رو به نهال کرد و گفت: دخترم، شما آخر مسجد بشین و آروم با پویا بازی کن تا من فرش رو آب بکشم.
صف های نماز منظم شده بود. امام جماعت، درحال اقامه گفتن بود. همه خانوم ها به صف نماز پیوستن و منتظر شروع نماز شدن.اما مامان نهال کوچولو، نماز نخوند و به درب خونه خادم مسجد رفت .بعد هم مامان و خادم، با یک تشت و یک شلنگ ، وارد مسجد شدن. مامان، خیلی آروم با خادم صحبت میکرد.نهال ،صدای مامان رو نمیشنید،ولی با دقت نگاه میکرد .اون قبلا دیده بود که مامان چطوری فرش نجس رو میشوره. اون موقع هم، همونطوری فرش رو آب کشید و تشت و شلنگ رو جمع کرد. بعد هم با یک پارچه تمیز، فرش رو خشک کرد و یه حوله تمیز هم روی فرش پهن کرد که نماز گزارها بدونن اون قسمت خیسه.
نماز مغرب تموم شده بود که شستن فرش تموم شد.مامان، به صف نماز رفت تابه نماز عشای امام جماعت برسه.
نماز که تموم شد، نهال ،همراه مامان و مادر بزرگ و پویا به خونه برگشتن. نهال، توی راه از مامان پرسید: مامان، چرا اول نمازتون رو نخوندین؟
مامان گفت:واجبات، چند دسته ان. یک واجبی که بر همه واجبه و اگر یک نفر انجام بده از گردن بقیه برداشته نمیشه مثل نمازو روزه که بهش میگن واجب عینی. بعضی واجبات ،باید فوری انجام بشن و نباید به تاخیر بیفته مثل شستن فرش مسجد یا آبکشی قرآنی که نجس شده باشه که بهش میگن واجب فوری. یکی از واجبات، برهمه واجبه اما یک نفر انجام بده از گردن بقیه برداشته میشه مثل غسل میت که بهش میگن واجب کفایی.
 یکی از واجبات ، پاک کردن فرش مسجده که فوری و کفاییه. یعنی وقتی فرش مسجد نجس بشه، باید فوری شسته بشه.وقتی هم یک نفر انجام بده ، بقیه لازم نیست انجام بدن. امروز هم خوندن نماز جماعت ، مستحب بود و شستن فرش مسجد، واجب فوری. من نمیتونستم نماز بخونم و باید اول فرش رو میشستم. و چون من شستن اون رو به عهده گرفتم، بقیه لازم نبود نمازشون رو تاخیر بندازن.متوجه شدی؟
نهال کوچولو که با دقت گوش کرده بود گفت: بله مامان، خیلی خوب فهمیدم.
حالا دیگه به خونه رسیده بودن.نهال کوچولو، به اتاقش رفت تا لباسش رو عوض کنه.

 


 

پسندها (2)
نظرات (3) مشاهده جعبه ارسال نظر
انصراف
مامان وبابامامان وبابا
21 دی 97 22:02
بازم عالی بود مثل همیشهمحبتزنده
بانوی طلبه
پاسخ
ممنون که بهمون سر میزنین
مامان وبابامامان وبابا
21 دی 97 22:06
وای باپارچ آب شستن فرش خیلی خیلی سخته.....من که نمیتونم.احساس میکنم همه جام نجس شدهخطا
بانوی طلبه
پاسخ
اونم روش خودشو داره
باید بااحتیاط شسته بشه و مراقب بود که آب به همه جا برسه و خوب آب جمع بشه
منم اصلا نمیتونم هرموقع نیاز باشه شلنگ میکشمدلخور
بابا و مامانبابا و مامان
24 دی 97 14:06
سلام التماس دعا
بانوی طلبه
پاسخ
سلام.حاجتتون روا ان شاءالله
1